Nezařazené

Zbavte sa vodného kameňa

Už babičky vedeli, že zo studne či prameňa voda chutí veru inak. Aj vy ste sa pri prechádzke lesom zastavili pri studničke a posilnili ste sa dúškom čistej vodičky? Bola chutná, vynikajúca!
Umývali ste sa niekedy v bystrinke vody? Ak áno, cítili ste určite, že umývanie je oveľa jemnejšie, príjemnejšie.

voda

Za mnohé môže tvrdosť vody.

Zaiste kvalita vody závisí aj od iných faktorov, ale tvrdosť je jedným z rozhodujúcich faktorov hneď po čistote vody.
Ak sa bielizeň nevyperie dobre- máte tvrdú vodu. Musíte používať zmäkčovacie a namáčacie prostriedky, čo predlžuje dobu prania a zvyšuje spotrebu elektrickej energie. To sa prejaví celkom určite pri vašich platbách.

V nádobách na varenie vody a v kávovaroch sa Vám tiež usadzuje vodný kameň– symbol veľmi tvrdej vody. Káva nie je to čo bývalo, voda na čaj vrie dlhšie. Musíme pristúpiť k odstráneniu vodného kameňa.

Najklasickejší spôsob je pomocou octu. Dávame ho pár krát prevariť v nádobe, alebo prejsť mechanizmom kávovaru, či nalejeme do práčky, aby sa kameň odstránil. To je ale smradu v byte! Veruže nie každý to dobre znáša.
Menšie plochy zbavujeme vodného kameňa pomocou citrónu či kyseliny citrónovej.
Nechcite vidieť špirálu vašej práčky, keď ju pri poruche opravár za drahé peniaze rozoberie. Je na nej hrubá vrstva vodného kameňa- nečudo, že nehreje dobre a práčka sa kazí.
Pomocou octu, odstraňovačov kameňa kúpeného z obchodu, alebo iným spôsobom už iba riešime dôsledok tvrdej vody. Nie príčinu!

umyvadla

V obchodoch je celý rad tabliet na zmäkčovanie vody a iných prostriedkov na jej úpravu. Či už sú chemického charakteru, či iného zloženia. Dajú sa dokonca na prívod vody namontovať elektronické zariadenia, ktoré zabránia usadzovaniu vodného kameňa od potrubia počnúc a konečným spotrebičom končiac. Tieto riešenia sú ale vhodnejšie pri novostavbách, kedy potrubie týmto nešvárom nie je ešte zaťažené. Aj cenová relácia týchto zariadení, nie je zanedbateľná. Alternatívou sú iné zmäkčovače vody.