Domov

Zatočte s plesňou v dome

Pleseň sa môže zjaviť naozaj všade a niekedy aj tam, kde by ste to nečakali. V dnešnej ére panelových bytov s plastovými oknami a prekurovanými miestnosťami sa jej darí viacej ako v minulosti. Nejde len o problém estetický. Pleseň vie riadne páchnuť zatuchlinou a je zdravotne škodlivá, keďže ide vlastne o mikroskopické organizmy. Až tretina ľudí je na pleseň alergická a môže vyvolať alergiu aj u ľudí, ktorí nikdy takéto problémy nemali. Okrem problémov s dýchaním, môžete mať aj záchvaty kašľa, alebo kožné reakcie.

špína

Na boj s plesňou si treba zaobstarať prípravky, ktoré sú označené ako chemikálie proti plesniam. Umývaním a dezinfekciou nič nedosiahnete. Zmyjete iba vizuálny problém. Pri boji s plesňou najskôr postriekajte dané miesto prostriedkom na to určeným a potom ho vyčistite. Dávajte pozor na to, aby sa spóry nepreniesli vzduchom do okolia. Preto je dobré striekať postihnuté miesta cez tkaninu, ktorá je tiež namočená v prípravku proti plesni. Nezabúdajte na vyvetranie izby a následne naneste na povrch farbu s dlhotrvajúcim protiplesňovým pôsobením.

Prevenciaje však základom aj v boji s plesňami. V izbe by ste mali udržovať vlhkosť vzduchu pod 50 % t.j. často vetrajte a umiestnite do priestorov pohlcovače vlhkosti. Plastovými oknami v domoch a bytoch sa plesne stali súčasťou skoro každého príbytku, lebo takéto okná nepustia do miestnosti žiadny vzduch a my akosi zabúdame vetrať. Najlepšie je vetranie formou prievanu, nezabudnite ani na kúrenie a pravidelné premaľovanie izieb. Na miestach, kde ste v minulosti pleseň mali, využívajte protiplesňové farby.

astronaut

Pomôžte prúdeniu vzduchu tým, že nebudete mať nábytok tesne pri stenách. Pleseň miluje zaprášené miestnosti a preto nezabúdajte na utieranie prachu a čistenie podláh. Ak sa to vo vašom byte dá, nesušte bielizeň v izbe, ale na balkóne. Nenechávajte otvorené dvere do kúpeľne, tá je najväčším zdrojom vlhosti. V kúpeľni pravideľne vetrajte, alebo púšťajte vetrák. V kuchyni nezabúdajte na využívanie digestoru a otvárajte okná po varení. Pri dlhšom odchode z domu, nechajte otvorené všetky dvere do izieb, aby ste umožnili prúdenie vzduchu. V zimných mesiacoch radiátory minimálne temperujte.