Zrejme i každý lajko si je vedomý faktu, že rybu z vody neulovíme bez správnej výbavy. Nemyslím tým čisto len za pomoci udice či podberáka, ale dôležitú rolu tu zohráva taký detail, akým sú vhodné návnady.
Ale ono je to trochu komplikovanejšie, ako by sa mohlo podľa prvého dojmu zdať. Niektoré druhy rýb ako napríklad kapry, chytíme len na bezmäsitú návnadu, najlepšie zloženú z vecí ako kukurica, cesto, chlieb, pričom dravé ryby ako šťuky, chytíme jedine na návnadu v podobe menšej rybky.
Bolo to už trochu dávnejšie, kedy rybári, ktorí sa chystali na lov dravých rýb, používali živú nástrahu a niektorí to možno robia dodnes, no má to svoje nevýhody. Pozostáva to v metóde, kedy chytíte na menší prút najskôr malú rybku, napríklad beličku. Tú následne zaživa napnete na háčik na väčšiu udicu, ako návnadu pre šťuku. Je to dosť drastické, no rybka o chvíľku skape, prestane plávať a tým pádom žiadneho dravca nenaláka, pravdepodobnosť je dosť nízka.
Ale predsa existuje lepšie riešenie
A práve preto vstupujú do hry woblery. Tie sú dnes využívané miesto tej staršej metódy, ktorú som spomenul. Je to praktickejšia možnosť, v ktorej sa vyhneme tomu napichovaniu živej rybky a navyše takáto návnada vydrží v podstate stále. Pritom ak vám na ňu zaberie dravec, nerozkúše ju, takže naozaj vám vydrží dlho a môžete ju používať po celý čas, čo budete chodiť na ryby. Jedine že by ste ju stratili, alebo by sa vám stratila vo vode. Ale pokiaľ si dáte pozor, takejto nešikovnosti sa vyhnete.
Bližšia charakteristika woblerov
Ako už tušíme, sú vhodné pre lov dravých rýb. Ide o napodobneniny živých rybiek, pričom aj vo vode plávajú neroznateľne istým pohybom. Nebojte sa, taká šťuka a podobné ryby to nemajú šancu rozoznať. Zistia to až vo chvíli, kedy sa s chuťou vrhnú po návnade, no tá má na sebe háčiky, ktoré sú vo vode takmer neviditeľné. Vám už zostáva iba ťahať a na háčiku vás čaká milé prekvapenie, poriadny dravec.