Nikto si nepraje, aby druhí o ňom vedeli do podrobností úplne všetko. Jednak to nie je príjemné a jednak je to nebezpečné. Už teraz sa mnohí boja využívať služby najväčšieho internetového prehliadača, Google, pretože sa zdá, že informácie o svojich používateľoch neváha predať hocijakej bezpečnostnej agentúre. Je potom na mieste opýtať sa, či sme dnes ešte v bezpečí anonymity.
Inteligentnejšia inteligencia
Ľudia začali s vývojom umelej inteligencie s cieľom nie len niečo objaviť, ale sa aj posunúť a vytvoriť niečo, čo svet ešte nikdy pred tým nevidel. Stratégia zostala po desaťročia nezmenená a to pokrok za každú cenu. Čo sa však stane, ak toto všetko požaduje od človeka stále viac a viac? Zariadenia ako Amazon Echo, Siri či Cortana vo Windows 10 sú inteligentní poradcovia, ktorým stačí iba zadať otázku a oni vám odpovedia podľa informácií nájdených na webe. Na stránke Youtube ľudia z rôznych kútov sveta odhaľujú, ako ich mikrofóny týchto múdrych poradcov natáčajú a následne posielajú napríklad do centrály Amazonu.
Samozrejme, že niektorým to nevadí, no mnohí dávajú prednosť súkromiu a aj zdravému rozumu. To, aby niekto cudzí vedel o vašich finančných či zdravotných problémoch nie je nikomu príjemné. Samozrejme, že to k tomuto pokroku patrí. Či už to chceme alebo nie, čím vyspelejšie technológie budú, tým viac sa im budeme musieť prispôsobovať. A to nie len v práci, ale hlavne doma.
Na Slovensku inteligentných poradcov nenájdete, no zato aspoň každá domácnosť disponuje notebookom alebo smartphónom. Základ pre súkromie je mať nie len antivírusový program, ale hlavne aj fyzické opatrenia. Mnohí majú dodnes zalepenú kameru a mikrofón podobne ako Mark Zuckenberg z Facebooku. Samozrejme, že aj to pomôže, no treba uznať, že nie vždy sa to dá. Vtedy je najvhodnejšie pravidelné odpájanie z internetovej siete alebo nezdieľanie súkromných informácií, v podobe záznamov, fotiek či účtov bez poriadneho kódovacieho softwéru.