Tento lesklo čierny chrobák so silnými krovkami sa vyskytuje v rôznych podobách od piesočnatých oblastí Stredomoria cez priľahlú časť Ázie až Afriky. Pri hovniváloch sa stretávame často s pohlavnou dvojtvárnosťou – napríklad Lajniak králičí (Typhoeus typhoeus) má samec na hrudi tri násadce. Vyskytujú sa výlučne na piesočnatých pôdach, savanách, stepiach alebo borovicových lesoch (rôzne poddruhy), kde ich často vidieť, ako si prenášajú svoju potravu – trus väčších zvierat. Lesné či stepné poddruhy si vyhrabávajú až meter hlboké chodby do zeme, skadiaľ rozvetvujú viaceré chodbičky – tu si aj uchováva svoju potravu.
Prečo hovnivál gúľa trus
Veľké zásoby trusu potrebujú hovniváli hlavne pre svoje vajíčka – keď sa vyliahnu larvy, živia sa týmto trusom a v prvých dňoch života je to ich jediná potrava. Práve preto jej hovniváli potrebujú tak veľa. V Afrických savanách sú to väčšinou veľké kôpky trusu slonov alebo hnoj z veľkých bylinožravcov. V Európe sú to napríklad malé bobky zajacov.
Čím sa larvy živia?
I keď si to ľudia nevedia predstaviť – výlučne trusom, musíte si uvedomiť, že v truse bylinožravcov je ešte veľmi veľa živín – hlavne v truse neprežúvavcov je živín až-až. Oni totižto na rozdiel od prežúvavcov nemajú tak vyvinuté a dokonalé trávenie – nemajú viacej žalúdkov, ktoré dokážu absorbovať maximum živín. Jednoduchý žalúdok dokáže absorbovať len obmedzené množstvo výživných látok a tak veľa živín vychádza ich trusom von. Tie živiny potom dokážu využiť iné živočíchy, lebo potrava je už predtrávená.
Dôležité látky
Veľa dôležitých látok, ktoré sa v truse nachádzajú, tvoria potom v tele chrobákov dôležité stavebné prvky pre ich rast a funkcie. Nakoľko je už potrava predtrávená, šetrí sa energia na jej štiepenie a taktiež je väčšie množstvo živín pohromade. Nieto, že to chrobákom chutí, ešte pôsobia aj ako akási zdravotná polícia – pomáhajú odstraňovať veľké hromady trusu, ktoré by sa inak v prírode dosť dlho rozkladali do pôdy.
Guľôčky trusu
Samčeky si lákajú k sebe samičky tak, že získajú lákavú hromádku trusu, ktorú si potom zadnými nohami kotúľajú až k svojej partnerke. Ak je guľôčka vyhovujúca, samička do nej nakladie svoje vajíčka. Čiže i tu platí – čím väčší, tým lepší. Samčeka s najväčšou guľôčkou budú samičky považovať za hotového Kasanovu.