Anorexia je len jedno ochorenie zo skupiny takzvaných porúch príjmu potravy (PPP). Bohužiaľ, v dnešnej spoločnosti sa jej výskyt rapídne zvyšuje. V dobe, kedy sú módnymi návrhármi uprednostňované modelky s nižším BMI (body mass index) skóre ako je zdravé sa ani nie je čo čudovať. Aktuálne sa derú do popredia aj tzv. oversize modelky, ktoré podľa svojich slov propagujú zdravý výzor ženského tela.
Anorexia však môže byť aj formou sebapoškodzovania kedy si pacient neustále dookola opakuje, že si „nezaslúži jesť“.
Hlavným príznakom je teda neochota prijímať jedlo. Pacienta sprevádzajú pocity úzkosti pri pomyslení na jedlo, neustále vidí sám seba ako príliš tučného. Najčastejšie anorexiou trpia mladé dievčatá, ktoré sa snažia priblížiť svojim vzorom či sú šikanované okolím kvôli svojej váhe. Z tohto dôvodu sa často pridružujú depresie. Druhým typickým príznakom je popri zníženom príjme kalórií snaha o čo najvyšší výdaj. To znamená, že anorektici (pretože pacientmi môžu byť aj muži) jedia málo, ale cvičia veľa. Keďže ide o poruchu mentálneho nastavenia človeka, pacient nie je so sebou spokojný ani keď schudne masívnu časť svojej váhy. Cieľ schudnúť dosahuje preto preháňadlami (laxatívami) či vyvolávaním zvracania. To je obzvlášť nebezpečné pretože pri dlhodobom dráždení sliznice pažeráka môže dôjsť k jeho nenávratnému poškodeniu a až k vzniku rakoviny.
Príznaky dlhodobej anorexie:
- úbytok telesnej hmotnosti
- lámavosť vlasov, nechtov
- výpadky pohlavného cyklu u žien
- nadmerné ochlpenie
- únava
- nespavosť
- náladovosť
- znížený tlak
- apatia
- poruchy nálady v zmysle tzv. moodswigs (emočnej húpačky)
Prvé štádiá anorexie je ťažké zachytiť, no ak spozorujete ďalšie príznaky rozhodne bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc. Lekár môže pacientovi ponúknuť psychoterapiu, nový jedálny režim, pri extrémnych prípadoch bude pacient napojený na vyživovaciu tubu. Medikamentózna terapia sa zameriava hlavne na potláčanie prejavov úzkostí a depresie.