Medzi najobľúbenejšie ovocné stromy, u nás určite patria jablone. Podobnú popularitu majú aj hrušky. Tie sú však na pestovanie o čosi náročnejšie. Základom úspechu je výber tej správnej odrody.
Ak by sme si tieto ovocné stromy porovnali so spomínanými jabloňami, sú naozaj náročnejšie. Hlavným problémom je teplo. Hrušky potrebujú omnoho teplejšie podnebie a dostatok slnka. Preto je, respektíve bolo, ich pestovanie vo vyšších a chladnejším oblastiach veľmi výnimočné. Ak aj strom prežil do dospelosti, jeho plody neboli úplne najchutnejšie. Dnes však v záhradníctvach nájdete aj odrody, ktoré sú vyšľachtené tak, aby sa im darilo aj v chladnejších oblastiach.
Väčšinou ide o hrušky na dulovom podpníku. Ten totiž dokáže takémuto počasiu dobre odolávať, navyše zvládne zakoreňovať aj v chladnejšej pôde.
Korene hrušky potrebujú úrodnú pôdu, ktorá je dostatočne kyprá, a to minimálne do hĺbky jedného metra.Inak sa budú trápiť, čo výrazne spomalí ich rast aj nasádzanie plodov. Príliš premokrená a studená pôda spôsobuje opadávanie listov a postupné uschnutie celého stromčeka. Naopak príliš suchá zemina spôsobí zlú konzistenciu dužiny plodov a taktiež ich chuť nebude príliš očarujúca.
Pri vysádzaní stromčeka, vykopte jamu, do ktorej vložte dostatočnú vrstvu záhradného kompostu.Ním môžete hrušku aj pravidelne hnojiť, a to tak, že ho budete sypať k jej koreňom. Pri zalievaní, alebo daždi, sa budú živiny postupne vyplavovať do pôdy.
Ak sa na mieste, kde chcete hrušku pestovať nachádza ťažká, ílovitá pôda, môžete vykopať dostatočne hlbokú dieru, hlbokú asi jeden meter. Následne ju vyplníte kompostom zmiešaným s kvalitnejšou pôdou.
V chladnejších oblastiach hrušky sadíme na dobre chránené miesto pred vetrom, ideálna je južná strana s dostatkom slnečným lúčov.Ako sme spomenuli na začiatku, dôležité je najmä to, aby ste zvolili tú správnu odrodu. ak teda budete hrušku kupovať, poraďte sa priamo v záhradníctve. Tak predídete zbytočnému sklamaniu.