Milkyho blog

Facebook stránka – z výslnia do zabudnutia

FB_prieskumnik

Počúvame to z každej strany, Facebook začal niečo testovať na Slovensku. O novinke Prieskumník sa dozvedel už hádam každý používateľ Facebooku. Ale je to naozaj krok vpred?

Krok vpred?

Pre spoločnosť Facebook určite. Veď je to elegantný spôsob, ako zo svojho biznisu vytrieskať ďalšie peniaze a verím, že ich nebude málo. Samotná filozofia je čisto o tom, či sa uspokojí stránka s organickým dosahom cez Prieskumníka, alebo si za svoju popularitu a pozornosť zaplatí. Vravíte si, veď čo je na tom, za každú propagáciu sa platí. Ale sú stránky na Facebooku len komerčného charakteru? Spravujem dva profily, jeden komerčný, kde nemám problém uvažovať nad zaplatením si reklamy. Ale čo druhý, nekomerčný? Je zameraný na mládež a šport a mali sme, teda aj máme, sledovateľov a podporovateľov. Ale dostanú sa k nášmu obsahu? Vedia o všetkých novinkách?

Pohľad stránok je teda asi jasný a dostali sa pred jedinú hamletovskú otázku: „platiť či neplatiť?“. Je to slobodné rozhodnutie každého, ale dopad to ma na mnohých ďalších používateľov tejto najväčšej sociálnej siete.

Facebook zo mňa asi spravil nesvojprávneho

Ak ste na Facebook nezanevreli už dávno a používate ho aspoň trošku aktívne, určite ste si vybudovali väčší či menší zoznam obľúbených stránok. To je super, ale pokiaľ si tá „Vaša“ stránka v hamletovskej dileme vyberie „neplatiť“, tak sa rýchlo naučte používať Prieskumníka. Facebook totiž rozhodol za Vás! Áno, to čo ste mali doteraz bežne dostupné a jednoznačne Vám to vyhovovalo, si dovolil presunúť niekam inam. Lebo stránka neplatí za reklamu. Časy, kedy som otvoril Facebook a zobrazili sa mi novinky od priateľov, mojich obľúbených stránok a sem-tam nejaká cielená reklama sú preč. Novinky od priateľov pretkané ešte väčším množstvom reklám zo mňa spravili nesvojprávneho človeka. Veď jediná možnosť ako si slobodne vybrať čo vidím sú rôzne znásilňovania nastavenia, ktoré sa mi vôbec nepáčia.

Ako sa dostať k obsahu?

Ten, kto Facebook ovláda z pohodlia svojho počítača, má možnosť dostať sa k obsahu tak, že si vytvorí vlastný zoznam ktoré príspevky uvidí. Podrobný názov aj s inštruktážnym videom nájdete napríklad na stránke emefka.sk. Vyskúšal som to a funguje to. Samozrejme môžete namietať, že to nie je ono, lebo tak či onak stále je tam po spustení Facebooku 1 klik navyše. Áno, tento klik môže byť aj klikom na Prieskumníka, ale prečo mať 2 prostredia na zobrazenie noviniek, keď stačí len jedno, kde bude všetko spolu ako doteraz.

A čo tí, čo svoj Facebook ovládajú cez appku? No tí majú asi zatiaľ smolu, alebo presedlajú na starý dobrý m.facebook.com vo svojom prehliadači. A asi najlepšie v prehliadači Chrome, ktorý už dlhšiu dobu dokáže posielať aj notifikácie, takže o svoj komfort neprídete.

Stránka či skupina?

Tento postup je fajn, ale mne ako adminovi mojich Facebook stránok veľmi nepomôže. Nedokážem ovplyvniť všetkých, aby zmenili svoje návyky. Ale možné riešenie tu je. Opäť je to znásilnenie a nie úplne komfortné riešenie, ale predsa. Presedlanie zo stránok na skupiny. Pre mňa je to však krok späť. Facebook stránky som stále obhajoval, že to je dobre spracovaný engine, admin tam nájde skoro všetko čo potrebuje, ale za akú cenu? Momentálne jednoznačne za cenu reklamy!

Rozhodol som sa spraviť experiment. Profil dakami podporím vytvorením skupiny. Od tejto skupiny očakávam najmä opätovné sa priblíženie všetkým podporovateľom stránky dakami, ktorí z jednostranného rozhodnutia spoločnosti Facebook prišli o kontakt s dakami. Postupne budem spolu s ostatnými adminmi pridávať do skupiny ľudí, ktorí dali dakami like. Mnohí z vás už v tejto skupine sú a predpokladám, že aj preto čítate tento článok. Dúfam, že už o pár dní budem môcť napísať ďalší článok o tom, aký to malo reálny dopad a možno sa následne ocitnete v mnohých ďalších skupinách a obsah vášho zatiaľ obľúbeného Facebooku budete mať stále na dosah.

Tak držte palce.

váš Mil@n

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *